Medya

“Faks” Belgesel ve Anma konseri hakkinda kosovaport.com ve kosovahaber.com‘ da yayinlanan video ve haberler

______________________________________________

Tarih: 26 Aralık 2010 kosovaport.com

Tarih: 26 Aralık 2010

Priştine “Gerçek” Kültür Sanat ve Spor Derneği tarafından  Ulusal Tiyatro’da “Faks” müzik topluluğu’nu anma konseri düzenlendi. .Konser  kapsamında “Faks” müzik topluluğunun  belgeselinin  gösterimi de yapıldı.

Priştine halkını 80’lere geri götüren anma konseri “Faks” müzik topluluğunun vefat eden üç üyesi Necat İliyaz, Fikret Curi ve Sukarno Bölükbaşı için  saygı duruşu ile başladı. Ardından “Faks” müzik topluluğunun  kuruluşunu anlatan belgesel gösterimi seyircilerin büyük beğenisini kazandı. Konserin başlamasıyla coşan seyirciler birkez daha 80’leri yaşadı. Priştine halkının yoğun ilgisine sahne olan konserin sonunda dönemin “Gerçek” Derneği başkanları “Faks” müzik topluluğu üyelerine plaketlerini takdim etti. Vefat eden üç üye Necat İliyaz, Fikret Curi ve Sukarno Bölükbaşı adına  plaketlerini kendilerini temsilen eşleri aldı. Anma konserinde konuşma yapan “Gerçek” Kültür Sanat ve Spor Derneği Başkanı Zeynelabidin Ustaibo, bu anma konseriyle “Faks” müzik topluluğunun bugünlere kadar geldiğini ifade ederek, kişi ve gurupları anmaya devam edeceklerini belirtti.

Faks” müzik topluluğu’nu anma konserine Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanı Mahir Yağcılar ile çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcileri de katıldı.

Gerçek” Derneği çerçevesinde 1982 yılında kurulan “Faks” müzik topluluğu,Batı ile Anadolu müziğinin sentezini uyarlayarak, Kosova’da müzik hayatına yeni bir nefes getirmişti./kosovaport/

———————————————-

27.12.2010 00:36 kosovahaber.com

80’li Yılların “Faks” Müzik Topluluğu Anıldı

1980’li yıllarda Priştine’nin “Gerçek” Derneği çerçevesinde kurulan “Faks” müzik topluluğu, Pazar akşamı Ulusal Tiyatroda belgesel gösterim ve bir konser ile anıldı.

1980’li yıllarda Priştine’nin “Gerçek” Derneği çerçevesinde kurulan “Faks” müzik topluluğu, Pazar  akşamı Ulusal Tiyatroda belgesel gösterim ve bir konser ile anıldı.

Anma programı, Faks topluluğunun üyeleri olan ancak bugün hayatta olmayan Necat İliyaz, Fikret Curi ve Sukarno Bölükbaşi anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Ardından belgesel gösterime yer verildi.

Belgesel gösterimde yer alan eski fotograflar, “ Faks” topluluğunun müzikleri ve  bu topluluk hakkında üyeler ile bu grubun icra ettiği müziğine ve kuruluşuna tanık olanların anlatımlarıyla duygu dolu anlar yaşandı. 40 dakika  süren belgesel gösterimde bir kez daha Batı ve Rumeli müzik sentezini uyarlayan, Kosova halkına  Türk ve batı müziğini  sevdirmeyi başaran, sevilen ve çok sempatik bulunan “Faks” topluluğu üyeleri Necat İliyaz, Fikret Curi, Sukarno Bölükbaşı, Mustafa Çaya, Adnan Mecihan, İlir Bırvenik, Adnan Çaya’nın 1990 yıllarına kadar yaptıkları müzik ve çalışmaları, elde ettikleri başarıları ayrıntılarıyla dile getirilip, 80’li yıllar bir film gibi canlandırıldı.

Faks topluluğunun kuruluş günlerini ve bu toplulukla yaptıkları işbirliğini belgesel gösterimde zamanın Arnavut müzik toplulukları “Gjurmet” ve “İliret” şefleri ile solistleri de kendi anlatımlarıyla canlandırdılar.

Herkesi 80’li yıllara götüren “Faks” topluluğuna adanan belgesel gösterim seyirciler tarafından beğeniyle izlendi ve uzun alkışlandı. Yoğun seyirci katılımının olduğu program devamında “Faks” topluluğunu örnek alan Priştineli gençler tarafından bir konser sunuldu.

“Faks” topluluğunun anısına program sonunda dönemin “Gerçek” Derneği başkanları bu müzik topluluğu üyelerine plaketlerini takdim etti. Merhumlar Necat İliyaz, Fikret Curi ve Sukarno Bölükbaşı adına plaketleri eşleri aldı.

“Gerçek” Derneği Başkanı Zeynelabedin Ustaibo da bu program hazırlanışını selamlarken, ilerdeki dönemde  değişik anma programlarının yapılacağını söyledi.

“Faks” müzik topluluğuna adanan bu programa Çevre ve Alan Planlama Bakanı Mahir Yağcılar, Tarım Bakanı Yardımcısı Fikrim Damka, TİKA Kosova Koordinatörü Adem Urfa, Türk Polis Kontenjanı temsilcisi, Türk KFOR temsilcileri, zamanın” Gjurmet” Arnavut müzik topluluğu kurucusu ve “Rokum” Televizyonu sahibi Migjen Kelmendi ve çok sayıda konuk katıldı.

Program sonunda İstanbul Priştineliler Derneği Başkanı Sedat Akbay adına program hazırlayıcılarına çiçek verildi.